Ismail Kadareja, letrari i madh shqiptar

ismail kadare

Ismail Kadare është një shkrimtar shqiptar me famë ndërkombëtare. Nga njëra anë, i njohur për veprat e tij therëse që denoncojnë totalitarizmin, ai gjithashtu e lidhi talentin e tij si shkrimtar me mendimet e tij politike. Sot ai ndan jetën e tij midis Francës dhe Shqipërisë dhe mbetet shkrimtari referencë në letërsinë shqipe.

Read more

Antoine de Saint-Exupéry, aviatori dhe princi i vogël

antoine de saint exupery

Nëse Antoine de Saint Exupéry e kaloi jetën e tij në ajër,  është sepse ai mbeti gjithnjë një ëndërrimtar. Ky njeri i ndjeshëm, artist dhe humanist na la shembullin e një jete të dedikuar ndaj vendit të tij, por edhe një trashëgimi letrare të mrekullueshme. ‘Princi i Vogël’, i lexuar nga fëmijët në mbarë botën, është një shembull.

Read more

Coco Chanel, moda a la frengä

coco chanel

Gabrielle Chasnel, e njohur më vonë si Coco Chanel, është një figurë franceze e padiskutueshme në famën e saj. E njohur për markën e saj simbolike, Coco Chanel mbetet sot simboli i elegancës franceze. Në të vërtetë, ajo njihet si e tillë në universin e modës dhe në mbarë botën.

Read more

Nënë Tereza, mirësia në shërbim të më të varfërve

 

Nënë Tereza

Përkundër asaj që mund të mendohet, emri i vërtetë i Nënë Terezës është Agnès, ose më saktë Anjezë Gonxhe Bojaxhiu. Në të vërtetë, Nënë Tereza, përpara se të nisej për në Indi, u rrit në Shqipëri, prej nga e ka origjinën. Ja pra një figurë e njohur shqiptare e dashur nga francezët!

Read more

Leopold Sedar Senghor, poeti dhe politikani

Senghor

Poet dhe politikan, Léopold Sédar Senghor është një njeri i shquar që i ka sjellë shumë kulturës franceze. Në të vërtetë, ai përfaqëson një figurë të fortë në kontekstin e 4 Ngjrave. Është simbol i miqësisë midis Francës dhe një vendi të huaj: Senegali.

Read more

Kampi veror frankofon

Prej 10 deri më 15 korrik, një grup prej tridhjetë adoleshentësh dhe fëmijësh shqiptarë së bashku me mësuesit e tyre u takuan në Luginën e Rugovës për një kamp veror frankofon. Iniciativa e këtij kampi veror u mor nga Shoqata e mësuesve të gjuhës frënge në Kosovë (APFK). Me këtë rast, grupi i të rinjve dhe adoleshentëve zbuluan ose përmirësuan gjuhën frënge përmes aktiviteteve argëtuese dhe kulturore.

Kështu, në mes të natyrës së mrekullueshme që ofron Lugina e Rugovës, aktivitetet gjuhësore, sportive dhe kulturore u zhvilluan në frëngjisht. Ekipi organizator e shtoi entuziazmin e pjesëmarrësve të kënaqur me këtë përvojë unike.

Gjatë këtyre 5 ditëve, pjesëmarrësit e rinj përfituan nga kurset e gjuhës frënge të përshtatura sipas nivelit të tyre: prej atij fillestar e deri në atë të avancuar; në mëngjes katër orë mësimi sipas niveleve, dhe pasdite lojëra. Së fundmi, një projekt i përbashkët u zhvillua nga të gjithë të rinjtë për të festuar mbylljen e këtij kampi veror: organizimi i festës së 14 korrikut, me lojëra, këngë dhe gatime sipas kulturës franceze.

Ky kamp veror ishte një sukses i vërtetë: madje numri i kufizuar i vendeve nuk ishte i mjaftueshëm për të plotësuar kërkesat e të gjithë prindërve që dëshironin të regjistronin fëmijët e tyre.

Partenerët e kampit veror

Le projet initié par l’APFK a également reçu de nombreuses coopérations :

Projekti i nisur prej APFK mori mbështetje nga shumë partnerë:

  • Ambasada e Francës në Kosovë e cila mori pjesë në organizimin e kampit veror
  • Aleanca Franceze në Prishtinë
  • Ndërmarrje të shumta të përfshira në forcimin e miqësisë franko-shqiptare

kampi

 

Për të mësuar më shumë rreth aktiviteteve tona në fushën e edukimit klikoni këtu!

Baleti Preljocaj në Prishtinë

Më 7 tetor 2017, kulturës franko-shqiptare iu bë një homazh shumë i bukur. Në kuadër të turneut ekskluziv në vendet shqipfolëse Baleti Preljocaj organizoi një shfaqje të veçantë falas në Teatrin Kombëtar të Prishtinës. Kjo shfaqje u organizua si pjesë e programit Teatroskop të promovuar nga qeveria franceze. Ambasada Franceze në Kosovë mori përsipër të gjithë organizimin. Shoqata 4 Ngjyrat si dhe shumë aktorë të tjerë të miqësisë franko-shqiptare dhanë mbështetjen e tyre financiare.

Por, si fillim, pak histori: Balleti Prejlocaj u themelua nga Angjelin Prejlocaj, një koreograf shumë i suksesshëm i baletit kontemporan botëror. I lindur në Francë nga prindër shqiptarë, ai jeton sot në Aix-en-Provence, ku ka krijuar trupën e baletit Prejlocaj. Ai ka ideuar dhe vënë në skenë vepra të shfaqura anembanë botës.

Për 4 Ngjyrat ishte një kënaqësi e madhe të mbështeste këtë ngjarje të jashtëzakonshme, ti ofronte të gjithëve atyre që e dëshirojnë mundësinë për ti përjetuar këto vepra të pakrahasueshme.

Pjesët e interpretuara nga Baleti Preljocaj:

  • Vepra e njohur e Angjelin Preljocajt “Un Trait d’Union
  • Krijimi i tij i ri “Still Life”

Ja disa nga fotot e Baletit Preljocaj në Prishtinë:

baleti prejlocaj baleti prejlocaj baleti prejlocaj

 

Lui Pastër, sipërmarrës i progresit

Lui Pastër

Ia kushtojmë këtë artikull Lui Pastërit, shkencëtar francez aq i njohur për gjeniun e tij shkencor dhe zbulimet e tij të padiskutueshme. Në këtë mënyrë ne nderojmë njeriun që jo vetëm ka avancoi shkencën por edhe që punoi që zbulimet e tij të jenë në të mirë të të gjithë shoqërisë. Shkencëtar, por edhe sipërmarrës, pionier i kohëve moderne, Lui Pastër është për ne një burim i madh frymëzimi.

Read more

Marguerite Boucicaut, pronare dhe grua e popullit

marguerite boucicaut

Asgjë nuk parashikonte që Marguerite Boucicaut do të bëhej një prej pronareve më të famshme të kohës së saj. Ajo ishte gjithashtu dhe një nga pioneret e politikave sociale nëpër ndërmarrje. Bashkëkohase e Lui Pastër, ajo është ende një ndër figurat emblematike në botën e sipërmarrjes sidomos në lidhje me angazhimin e saj social dhe humanitar.

Read more

Abati Pierre, një vepër e përshkuar nga solidariteti

Abati Pierre është një ndër figurat më të dashura për francezët. Ai është një prift atipik që ia kushton jetën e tij ndihmës ndaj më të varfërve. Ai themeloi një lëvizje shumë të rëndësishme ende sot në peizazhin social francez: lëvizjen Emmaüs.

Sot, Fondacioni Abbé Pierre vazhdon betejën për të ofruar strehim dhe një jetë dinjitoze për më të varfërit.

Read more