BLOGU I MIQËSISË FRANKO-SHQIPTARE

Zbuloni kulturën franceze !

luigji XIV

Luigji XIV, Mbreti Diell

/
Luigji XIV është padyshim mbreti më i famshëm i Francës.…
paul bocuse

Paul Bocuse – Zoti i kuzhinës franceze

/
Paul Bocuse është një nga kuzhinierët më të famshëm…
celine dion

Celine dion, këngëtarja e padiskutushme

/
Celine Dion është një këngëtare kanadeze nga Kebeku,…
antoine de saint exupery

Antoine de Saint-Exupéry, aviatori dhe princi i vogël

/
Nëse Antoine de Saint Exupéry e kaloi jetën e tij në…
coco chanel

Coco Chanel, moda a la frengä

/
Gabrielle Chasnel, e njohur më vonë si Coco Chanel, është…
nënë tereza

Nënë Tereza, mirësia në shërbim të më të varfërve

/
  Përkundër asaj që mund të mendohet, emri i…
dua lipa

Dua Lipa, ylli shqiptar i pop-it britanik

/
Dua Lipa është ylli në ngjitje i muzikës britanike pop.…
ferid murad

Ferid Murad, studiuesi me çmim Nobel

/
  Ferid Murad, është një biolog farmakolog amerikan…
Rita Ora

Rita Ora, këngëtarja e dashur për shqiptarët

/
Rita Ora, e lindur Rita Sahatçiu, është një këngëtare…
John dhe James Belushi

John dhe James Belushi, Vëllezërit Blues

/
John dhe James Belushi janë dy artistë amerikanë me origjinë…
angelin prejlocaj

Angjelin Preljocaj, një koreograf i pakohë

/
Angjelin Prejlocaj është padyshim koreagrafi më i talentuar…
dora d istria

Dora d’Istria, një dijetare liberale dhe grua e emancipuar

/
Dora d’Istria, njohet gjithashtu me emrin Elena Gjika ose…