Posts

Celine dion, këngëtarja e padiskutushme

celine dion

Celine Dion është një këngëtare kanadeze nga Kebeku, e njohur në mbarë botën, dhe një personalitet shumë i vlerësuar në kulturën franceze.

Read more

Dua Lipa, ylli shqiptar i pop-it britanik

dua lipa

Dua Lipa është ylli në ngjitje i muzikës britanike pop. Kompozitore, këngëtare, interpretuese, por gjithashtu modele, ajo është në majë të renditjeve muzikore prej fillimit të karrierës së saj në vitin 2015.

Read more

Rita Ora, këngëtarja e dashur për shqiptarët

Rita Ora

Rita Ora, e lindur Rita Sahatçiu, është një këngëtare dhe aktore britaniko-shqiptare. Ajo është tashmë një zë i konfirmuar në muzikën bashkëkohore RnB dhe pop.

Read more

John dhe James Belushi, Vëllezërit Blues

John dhe James Belushi

John dhe James Belushi janë dy artistë amerikanë me origjinë shqiptare të lindur në rrethinat e Çikagos. John u lind në vitin 1949, James në vitin 1954. Ata janë të dy të njohur për talentin e tyre, veçanërisht John për performancën e tij në filmin The Blues Brothers. Read more

Angjelin Preljocaj, një koreograf i pakohë

angjelin prejlocaj

@montpellier danse

Angjelin Prejlocaj është padyshim koreagrafi më i talentuar i baletit bashkëkohor të epokës sonë. Me origjinë shqiptare, ai sot drejton trupën e tij të baletit në Aix-en-Provence : Baleti Prejlocaj.
Read more

Baleti Preljocaj në Prishtinë

Më 7 tetor 2017, kulturës franko-shqiptare iu bë një homazh shumë i bukur. Në kuadër të turneut ekskluziv në vendet shqipfolëse Baleti Preljocaj organizoi një shfaqje të veçantë falas në Teatrin Kombëtar të Prishtinës. Kjo shfaqje u organizua si pjesë e programit Teatroskop të promovuar nga qeveria franceze. Ambasada Franceze në Kosovë mori përsipër të gjithë organizimin. Shoqata 4 Ngjyrat si dhe shumë aktorë të tjerë të miqësisë franko-shqiptare dhanë mbështetjen e tyre financiare.

Por, si fillim, pak histori: Balleti Prejlocaj u themelua nga Angjelin Prejlocaj, një koreograf shumë i suksesshëm i baletit kontemporan botëror. I lindur në Francë nga prindër shqiptarë, ai jeton sot në Aix-en-Provence, ku ka krijuar trupën e baletit Prejlocaj. Ai ka ideuar dhe vënë në skenë vepra të shfaqura anembanë botës.

Për 4 Ngjyrat ishte një kënaqësi e madhe të mbështeste këtë ngjarje të jashtëzakonshme, ti ofronte të gjithëve atyre që e dëshirojnë mundësinë për ti përjetuar këto vepra të pakrahasueshme.

Pjesët e interpretuara nga Baleti Preljocaj:

  • Vepra e njohur e Angjelin Preljocajt “Un Trait d’Union
  • Krijimi i tij i ri “Still Life”

Ja disa nga fotot e Baletit Preljocaj në Prishtinë:

baleti prejlocaj baleti prejlocaj baleti prejlocaj